Vi som jobbar på Atlant Fonder

Ledning och marknad 

Michael Ekelund
VD & Marknadschef
Kontor: Lund
Bakgrund: Sparbanken Öresund, Swedbank Markets, Swedbank Lux
Kontakt: michael.ekelund@atlantfonder.se,
Telefon: 0767-209 676

Jimmy Bohman
Försäljningschef
Kontor: Stockholm
Bakgrund: Erik Penser, SIP Nordic, Sala Sparbank
Kontakt: jimmy.bohman@atlantfonder.se,
Telefon: 0705-775 044

Peter Beckman
Ansvarig Institutionell försäljning
Kontor: Stockholm
Bakgrund: SPP Fonder, Storebrand Kapitalförvaltning, Robur Kapitalförvaltning
Kontakt: peter.beckman@atlantfonder.se  
Telefon: 0702-694 477

 

 

Förvaltningsteam

Chefsförvaltare                                                                                       Förvaltare

Anders Kullberg
Chefsförvaltare
Kontor: Lund
Bakgrund: Atlant Fonder, Nasdaq, OMX
Kontakt: anders.kullberg@atlantfonder.se


 

Mattias Gromark
Förvaltare
Kontor: Stockholm
Bakgrund: Solidar koncernen, United Brokers, Dresdner Kleinwort
Kontakt: mattias.gromark@atlantfonder.se
Telefon: 0702- 475 754

Ränteförvaltning                                                                                     Derivatförvaltning

Taner Pikdöken
Förvaltare
Kontor: Stockholm
Bakgrund: Danske Bank
Kontakt: taner.pikdoken@atlantfonder.se 
Telefon: 076-872 25 65

Nikos Georgelis
Förvaltare
Kontor: Stockholm
Bakgrund: Danske Bank
Kontakt: nikos.georgelis@atlantfonder.se
Telefon: 076-721 58 10

 

Administration och värderingsfunktion

Daniel Ungesson
Riskmanager
Kontor: Lund
Bakgrund: Sparbanken Öresund
Kontakt: daniel.ungesson@atlantfonder.se
Telefon: 046-39 39 69

Katarina Väliharju
Stf VD & Middle Office
Kontor: Lund
Bakgrund: Sparbanken Öresund
Kontakt: katarina.valiharju@atlantfonder.se
Telefon: 046-39 39 69

 

 

 

 

 

 

Atlant Fonder
Skomakaregatan 13
223 50 Lund